Laivu per Mingės kaimą

Spalio 16 dieną mokyklos dešimtokai Erasmus dieną šventė pažymėdami ją kelione, kurią suteikė  Lietuvoje įgyvendinama iniciatyva - Kultūros pasas. Ši graži idėja, dar 2018 metais patvirtinta Lietuvos kultūros bei Švietimo mokslo ir sporto ministerijų, yra finansuojama iš Europos struktūrinių fondų. Daug nediskutavę dešimtokai pasirinko dar mažai pažįstamą Lietuvos dalį – Klaipėdos kraštą, o konkrečiai – Šilutės rajono Mingės kaimą. Jis yra tikras žvejų kaimas, nutolęs 7 kilometrus į pietus nuo Kintų,  Minijos upės žemupyje, Nemuno deltos regioniniame parke. Klasė pasirinko įspūdingą 3 valandų plaukimą laivu. Gerdami karštą kapučino kavą plaukėme  iš Mingės kaimo upeliu į Kniaupo įlanką, iš jos - į Kuršių marias. Praplaukę šalia Ventės rago ir apsisukę grįžome į Atmatą, sustojome valandėlei Uostadvaryje. Ten iš senojo švyturio apžvelgėme Nemuno deltą ir apylinkes sausumoje. Pasigrožėjom besibūriuojančiais vandens paukščiais, kurie, atrodo, nesiruošia palikti Lietuvos.

Mingės kaimas visus pakerėjo. Tai vienintelis gatvinis kaimas, kuriame gatvę atstoja upė, tačiau tilto per upę  nėra. Dėl gražaus, unikalaus gamtovaizdžio dar vadinamas „Lietuvos Venecija“. Gatviniame rėžiniame išretėjusiame žvejų kaime sodybos įsikūrusios abipus Minijos upės, atrenovuoti, tvarkingi pastatai yra greta prieplaukų. Viskas taip neįprasta ir sunkiai galima įsivaizduoti paprastą žmonių buitį, kur pagrindinė transporto priemonė – laivelis ar valtis, o tradicinis maistas – žuvis ir jos produktai.

Laivo kapitonas negailėjo žinių, vis pasakojo apie laivą ir kaimą, kuriame gyvena.Jis yra tolimųjų plaukiojimų kapitonas, apkeliavęs visą pasaulį, bet labiausiai vertina Nemuno deltą ir išsaugotą gamtą. Jo žiniomis, dėl Minijos  ir  Atmatos plukdomų sąnašų nuolat didėja sausumos plotai ir kaimas, buvęs prie pat marių, dabar atsidūrė atokiau. Norint patekti į marias, jau reikia plaukti nemažą atkarpą.

Grįždami namo pasivaikščiojome Šilutės pagrindine gatve, pastebėjome savitą krašto architektūrą. Maloniai nustebino Smalininkai, Viešvilė – visur gražu, tvarkingai sutvarkytos miestelių erdvės. O kad kelionė neprailgtų, prisiminėme dainas, kurias dainavome kelionės į Adomynės dvarą metu. Visi grįžome kupini žinių, daug patyrę ir dėkingi laivo „Šturmai” kapitonui už šiltą bendravimą.

Dešimtokai